Достапни линкови

Средба Медведев-Џинтао во Москва


Претседателите на Русија и на Кина
Рускиот претседател Дмитри Медведев и претседателoт на Кинa Ху Џинтао денeска се согласија дека Иран има право да користи нуклеарна енергијa за мирољубиви цели. Тие рекоа и дека се подготвени да соработуваат со другите партнери за да се обноват разговорите за нуклеарните прашања и со Северна Кореја. Двајцата претседатели денеска имаа средба во Москва, на која разговарале за економската соработка, меѓународната политка, ситуацијата на Блискиот Исток и Северна Африка. Од Москва двајцата лидери ќе одат на Економскиот форум во Санкт Петерсбург.
XS
SM
MD
LG