Достапни линкови

На Обама не му треба одобрение од Конгресот за воената акција во ЛибијаБелата Куќа соопшти дека претседателот Барак Обама има овластувања да продолжи американската воена интервенција во Либија иако нема авторизација од Конгресот. Во извештајот до Конгресот, Белата Куќа наведува дека за американското учество во НАТО кампањата против силите на Моамер Гадафи, не е потребно одобрение од Конгресот, бидејки Соединетите Држави имаат само ограничена улога.
XS
SM
MD
LG