Достапни линкови

Ердоган против насилството на протестите во Сирија


Опозициските демонстрации во Сирија
Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган во Анкара се сретна со претставник на сирискиот владетел Башар ал Асад во обид да изврши притисок врз режимот за прекин на насислството врз опозициските демонстранти. Според извештаите Ердоган речиси три часа разговарал со Хасан Туркмани. Ердоган претходно го повика Асад да го прекине насилството и да спроведе реформи.
Повеќе од 8500 лица поради конфликтот во Сирија досега пребегале во Турција.
XS
SM
MD
LG