Достапни линкови

Папандреу ќе ја состави новата грчка влада


Грчкиот премиер Јоргос Папандреу
Грчкиот премиер Јоргос Папандреу денеска ќе ја состави новата влада и ќе побара гласање за доверба во Парламентот. Папандреу изјави дека ќе продолжи да се движи во истиот правец, а тоа е патот на долгот кој ќе треба да го изоди парламентарната група на ПАСОК заедно со грчкиот народ. Според Папандреу опозициската партија Нова демократија поставила неприфатливи услови за формирање на нова влада и поради тоа таа не може да влезе во новиот владин состав.
XS
SM
MD
LG