Достапни линкови

Лидерот на социјалистите нов премиер на Португалија


Пeдро Пасос Коељо
Пeдро Пасос Коељо е именуван за нов премиер на Португалија. Претседателот Анибал Кавало Силва го именуваше лидерот на социјалистите за нов премиер, откако неговата партија освои вкупно 105 места од 230-те во парламентот. Пасос изјави дека неговата партија ќе коалицира со Конзервативците во новата влада. Новата влада идната недела треба да почне со работа. На 5 јуни во земјата се одржаа предвремени парламентарни избори, по што владеачката партија беше поразена, поради економската криза и високата невработеност.
XS
SM
MD
LG