Достапни линкови

Илјадници Грци протестираат против економските мерки


Протести во Атина
Илјадници Грци денеска протестираат пред зградата на Парламентот во Атина, против новите економски мерки на владата. Полицијата постави метални бариери и распореди полициски автомобили пред зградата . Во меѓувреме јавниот превоз и банките не работат, а во болниците ги примаат само итните случаи. И синдикатите се приклучија на 24 часовен штрајк.
Премиерот Јоргос Папандреу мора да спроведе нов план на зголемување на даноците, да ги намали расходите и да го продаде државниот имот , за да може да ја добие следната транша од помошта од Европската унија и Меѓународниот монетарен фонд .
XS
SM
MD
LG