Достапни линкови

Клинтон го обвини Иран дека ги подржува сириските власти


Хилари Клинтон
Американскиот државен секретар Хилари Клинтон денеска го обвини Иран дека ја подржува Сирија во нејзините напади против про-демократските протести. Во изјавата на Клинтот се наведува дека подршката што Иран ја дава на Сирија се совпаѓа со двегодишнината од задушувањето на пост-изборните протести по реизборот на Махмуд Ахмадинеџад за претседател. Во изјавата не се наведува каква помош нуди Иран на сириските власти. Според активистите за човекови права, од почетокот на протестите во март досега во Сирија загинале повеќе од 1.400 луѓе.
XS
SM
MD
LG