Достапни линкови

Солана -потребна е соработка меѓу Турција и ЕУ


Поранешниот висок преставник на ЕУ за надворешна политика Хавиер Солана побара Турција да влезе во ЕУ, бидејќи тоа ќе придонесе за решавањеа на регионалните проблеми. Според него соработката меѓу Брисел и Анкара во БиХ е темел за постигнување на трајно решение. Тој во колумна за српски Данас, вели дека во овие времиња, комплексни и непредвидиливи, но полни со надеж, на светот му е потребно Турција и ЕУ да работат заедно.
XS
SM
MD
LG