Достапни линкови

На Бен Али ќе му се суди во отсуство


Соборениот туниски претседател, Зин ел Абедин Бен Али.
На поранешниот претседател на Тунис, Зин ел Абедин Бен Али, следната недела ќе му се суди во отсуство. Тој со семејството побегна во Саудиска Арабија, по соборувањето од власт во јануари. На поранешниот претседател ќе му се суди во воениот и во граѓаниот суд. Туниските власти подготвуваат неколку правни случаи против Бен Али, вклучувајќи заговор против државата, убиства и трговија со дрога. Властите во Саудиска Арабија не одговорија на туниските барања да го предадат поранешниот диктатор и неговата сопруга.
XS
SM
MD
LG