Достапни линкови

Одложено судењето на лекари-демонстранти во Бахреин


Безбедносните сили ги напаѓаат анти-владините демонстранти на Плошадот Бисер во центарот на Манама, главниот град на Бахреин на 16 март 2011 година.
Бахреин го одложи судењето на 48 лекари и медицински сестри, кои беа уапсени за време на анти-владините протести. Судењето беше одложено откако нивните адвокати изјавиле дека притворените биле мачени во притвор.

Анти-владините протести во Бахреин започнаа во февруари, инспирирани од протестите во Тунис и Египет, но беа задушени со остри мерки кои вклучуваа привремена вонредна состојба и забрана за јавни собири. Во немирите загинаа најмалку 30 луѓе.

Докторите и медицинските сестри на кои им се суди беа уапсени откако се побуниле против насилството врз демонстрантите. Тие се обвинети дека поседувале оружје со кое сакале да го соборат владејачкиот систем.
XS
SM
MD
LG