Достапни линкови

Косово-покренати две обвиненија за случајот Медикус


Имиња на исчезнати луѓе од Косово
Обвинителот на мисијата на ЕУЛЕКС покренал обвинение против двајца луѓе под сомнение дека тргувале со човечки органи. Од ЕУЛЕКС соопштуваат дека се покренати обвиненија против еден турски и еден израелски државјанин. Турскиот државјанин се сомничи дека тргувал со човечки органи, за организиран криминал и незаконско извршување на медицинска дејност, а израелскиот само за трговија со органи и за криминална дејност.
Кривичните дела се направени во 2008 -та во клиниката Медикус во Приштина, каде илегално се пресадувани човечки органи. Случајот го покрена косовската полиција и УНМИК во ноември 2008 година, а потоа го презеде ЕУЛЕКС и Обвинителството.
XS
SM
MD
LG