Достапни линкови

Американски воени авиони и пилоти ќе се стационираат во Полска


Херкулес Ц-130
Полска и Соединетите држави денеска потпишаа договор, според кој на полска територија ќе се стационираат борбени авиони од типот Ф-16 и Херкулес Ц-130, како и американски пилоти кои ќе ги обучуваат полските. Договорот денеска во Варшава го потпиша полскиот министер за одбрана Богдан Клич и американскиот амбасадор во таа земја Ли Фејстеин. Соработката меѓу двете земји беше најавена уште при крајот на мај кога американскиот претседател Барак Обама ја посети Полска..
XS
SM
MD
LG