Достапни линкови

Турција-за Ердоган гласале 49,91 процент од гласачите


Премиерот Реџеп Таип Ердоган доби трет мандат
Партијата на Правдата и развојот на турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган добилa подршка од 49, 91 процент од гласачите, покажуваат конечните резултати од парламентарните избори одржани вчера во Турција. А на денот на изборите гласале 85, 45 проценти од вкупниот број гласачи. Според бројот на гласовите владеачката партија ќе има помалку од 330 места во парламентот , што значи самата нема да може да донесе нов устав и да свика референдум за промени.
XS
SM
MD
LG