Достапни линкови

Улични нереди во јужна Кина


Кинеската полиција со употреба на солзавец ги растерувала демонстрантите кои држеле под опсада владини објекти и палеле полициски возила во градот Џинтанг во јужна Кина, јавуваат агенциите. Според кинеските медиуми, протестите избувнале поради информациите дека безбедносните сили малтретирале некоја бремена жена кој продавала на улица.
XS
SM
MD
LG