Достапни линкови

Во Турција во предност владеачката партија


Владеачката партија на правдата и развој во Турција освоила 54,8 проценти од гласовите на вчерашните парламентарни избори, покажуваат резултатите врз основа на 30 проценти од преброените гласови.Според тие податоци,опозициската Републиканска народна партија е на второ место.Партијата на турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган е на власт од 2002 та година и ако победи ова ќе и биде трети мандат по ред.
XS
SM
MD
LG