Достапни линкови

Бахреин-осудена девојка која го критикувала режимот


Анти-владини протести во Манама, Бахреин
Дваесет годишна девојка која јавно рецитирала поема во која го критикувала владеењето на кралот и на премиерот на Бахреин била денеска осудена на една година казна затвор, јавуваат тамошните медиуми. Таа била осуден од Специјалниот безбедносен суд назачен од власта да се справи со оние кои протестираа против државата од февруари, наваму. Осудувањето на девојката, доаѓа на само еден ден откако 10 илјади демонстранти повторно излегоа на јавни протести барајќи си ги своите политички права.
XS
SM
MD
LG