Достапни линкови

Иванов очекува Нимиц да ги интензивира разговорите за името


Претседателот Ѓорге Иванов
По конституирањето на Собранието и новата Влада, очекувам медијаторот Метју Нимиц да преземе конкретни активности за да го динамизира разговорот за името, и конечно да дојдеме до вземно прифатливо решение, од кое зависи добивањето датум за преговори и влез во ЕУ, изјави претседателот Ѓорѓе Иванов. Иванов ги коментираше и протестите поврзани со смртта на момчето кое беше претепано од полициски припадник. Иванов изјави дека сочуствува со болката на семејството и рече дека сега институциите треба да си ја завршат работата, за правдата да биде задоволена.
XS
SM
MD
LG