Достапни линкови

Сириските трупи ја уапсиле водечката група на северот на земјата


Syria -- A YouTube video grab shows anti-government protesters holding a banner that reads in Arabic and English "Go out Bashar" during a pro-democracy demonstration after Friday prayers in Tal Kalakh, 10Jun2011
Сирија соопшти дека армијата ја уапсила водечката група на вооружените организации во северо – западниот град Џиср ал Шугхур во близина на границата со Турција. Сириските сили таму за прв пат врз демонстрантите стрелаа и од хеликоптери.
Вашингтон пак вчера упати силна осуда до сириската влада за невиденото насилство притив демонстрантите. САД ја подржаа и европската резолуција во Советот за Безбедност на Обединетите Нации со која се осудува режимот на Башар ал Аасад и се повикува крај на насилствата во Сирија.
XS
SM
MD
LG