Достапни линкови

Ќе има ли договор за Нагорно Карабах?


Министерите за надворешни работи на Азербејџан и Ерменија денеска во Москва работат врз подготовките за средбата меѓу лидерите Илхам Алиев и Серж Сарксиан за спорот околу Нагорно Карабах под посредство на рускиот Претседател Дмитриј Медведев кој треба да се одржи идниот месец.
Западните земји побараа двете земји да постигнат договор за повлекување на Ерменија од териториите околу Нагорно Карабах и за давање посебен статус на регионот кој нема да значи целосна независност.
XS
SM
MD
LG