Достапни линкови

Лоша недела на американските берзи


Брутална недела за америакнските берзи, јавуваат новинските агенции. Инвеститорите, имено продаваа акции по сигналите дека растежот на светски најголемата економија е забавен.
Индустрискиот просек на Доу Џонс падна за 1,4 насто што е 6 та недела загуби по ред и е прв пат од Октомври 2002.
Насдак пак падна за 2,9 насто.
Тоа по се изгледа се должи на податоците од минатата недела дека невработеноста се искачила на 9,1 насто во САД.
XS
SM
MD
LG