Достапни линкови

Норвешка се повлекува од акцијата на НАТО во Либија


Норвешката влада денеска соопшти дека, наместо со досегашните 6 воени авиони, ќе учествува со 4 во НАТО операцијата во Либија, а од први август, целосно ќе се повлече. Американскиот секретар за одбрана Роберт Гејст денеска во Брисел оцени дека воената алијанса меѓу САД и Европа станува проблематична бидејки голем дел од американските сојузници ги намалиле воените буџети. Половина од земјите членки на НАТО не учествуваат во интервенцијата во Либија.
XS
SM
MD
LG