Достапни линкови

Гејтс: НАТО пред воена невалидност


Роберт Гејтс
На НАТО му се заканува колективна воена невалидност доколку европските членки не ги зголемат воените буџети и не станат сериозни и способни партнери во сопствената одбрана. Ова денеска во Брисел, како што јавуваат агенциите, го изјавил американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс кој кон крајот на месецот се повлекува од функцијата. Тој прецизира дека операциите под раководтсво на НАТО во Авганистан и во Либија откриле значајни недостатоци во воената способност и во политичката волја кај сојузниците.
XS
SM
MD
LG