Достапни линкови

Ходорковски префрлен во затвор надвор од Москва


Адвокатот на Михаил Ходорковски изјави дека неговиот клиент бил испратен од Москва во затвор без притоа да се испочитува поднесената жалба на казната. Адвокатот Вадим Клиувгант додаде дека властите не го информирале каде тој бил преместен. Ходорковски е во затвор од 2003 година за финансиски малверзации додека беше шеф на големата нафтена комапанија Јукос која сега не постои.
XS
SM
MD
LG