Достапни линкови

Годишнина од меѓу-етничките судири во Ош


Претседателката на Киргистан Роза Отунбаева денеска ќе го посети градот Ош, каде што точно пред една година имаше крвави меѓу-етнички судири меѓу киргистанците и узбекистанците во кои загинаа 470 луѓе. Илјадници луѓе, претежно узбекистанци, беа принудени да ги напуштат своите домови. Амнести Интернешнел и Хјуман Рајтс Воч оценија дека неказнувањето на оние што ги предизвикаа меѓуетничките судири, може да предизвика нови насилства.
XS
SM
MD
LG