Достапни линкови

Илјадници жители на Сирија бегаат кон Турција


турски војник стои пред група Сиријци кои чекаат да ја преминат границата
Илјадници жители на Сирија бегаат кон Турција, стравувајки од нов бран на немири предизвикани од незадоволството од режимот на претседателот Башар ал Асад. Од хуманитарните организации јавија дека бегалски кампови се поставуваат во близина ка сиријско – турската граница. Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давитоглу изјави дека до сега 2.400 сиријски државјани пребегале во Турција.
XS
SM
MD
LG