Достапни линкови

МААЕ ќе поднесе резолуција за Сирија пред ОН


Седиштето на МААЕ во Виена
Бордот на гувернери на Меѓународната агенција за атомска енергија денеска одлучи да поднесе резолуција за Сирија пред Советот за безбедност на ОН. Сирија се сомничи дека има недозволени нуклеарни активности. Соединетите држави , како и некои други држави бараа да се разгледа нуклеарната активност на Сирија, бидејќи сметаат дека земјата не ги исполнила предвидените договори со Меѓународната агенција. Во извештајот на МААЕ се наведува дека сириската постројка Даир Алзур уништена за време на израелските напади во 2007-та, најеверојатно била нуклеарен реактор. Сирија инсистира на ставот дека тоа бил воен реактор, но не бил нуклеарен. Овој обид на МААЕ доаѓа во исто време кога европските сили бараат Советот да донесе резолуција со која се осудува режимот на сирискиот претседател Башар ал Асад, за неговото однесување со демонстрантите.
XS
SM
MD
LG