Достапни линкови

ЕУ одлучи-Бугарија и Романија надвор од Шенген зоната


Европската унија одлучи Бугарија и Романија и понатаму да останат надвор од Шенген зоната, иако овие две членки на Унијата ги исполнија потребните технички стандарди. Министрите за внатрешни работи на ЕУ, денеска ги одбија Романија и Бугарија, и тоа на само еден ден откако Европскиот парламент изгласа дека земјите се спремни за влез во Шенген зоната. Против влезот на двете земји, гласаше Холандија, која се сомнева дека двете земји се способни за ефикасна контрола на границите.
XS
SM
MD
LG