Достапни линкови

Воислав Шешељ во Хаг за себе побарал смртна казна


Воислав Шешељ во Хашкиот трибунал
Лидерот на српската радикална партија Воислав Шешељ за себе побара смртна пресуда во завршниот говор на процесот за анвреда ан судот кој се води во Хашкиот трибунал. Шешељ изјавил дека тоа ќе биде иделаен крај за неговата политичка и правна кариера. Трибуналот го обвинува Шешељ дека во својата книга го открил идентитетот на 11 заштитени сведоци со што не ја испочитувал институцијата. За непочитување на судот може да добие казна затвор до 7 години, или парична казна до 100 илјади евра, а може и двете. Ова е второ вакво обвиение за Шешељ . Во 2009-тој доби 15 месеци затвор затоа што откри идентитет на тројца сведоци. Шешељ на крај од своето обраќање изјавил дека негова цел е да го уништи судот.
XS
SM
MD
LG