Достапни линкови

Лех Валенса однесен во Болница со висока температура


Основачот на Солидарност, дисидентот и поранешен полски Претседател Лех Валенса е хоспитализиран во Гдањск. Засега не се познати причините, но според полската телевизија 67 годишниот Валенса бил однесен во болница со висока температура. Тој за својата борба против комунизмот во 1983 доби Нобелова награда за мир.
XS
SM
MD
LG