Достапни линкови

Сите судења во Хаг ќе завршат до 2012 година, освен на Караџиќ


Netherlands - O Ghon Kwon, the Hague judge
Сите судски процеси што се водат во Хашкиот трибунал ќе бидат завршени до 2012 година, освен во случајот на Радован Караџиќ, чие судење ќе трае до 2014 година, изјави портпаролката на Трибуналот Нерма Јелачиќ.
Таа додава дека проценките, што во понеделникот претседателот на Судот судијата Патрик Робинсон ги претстави пред Советот за безбедност на ОН, не го вклучуваат судењето на Ратко Младиќ, кој беше уапсен откако оваа проценка беше направена.
XS
SM
MD
LG