Достапни линкови

Сириските трупи влегуваат во северниот бунтовнички регион


Илјадници војници подржани со тенкови влегле во бунтовничкиот регион на северот на Сирија, јавуваат тамошните жители. Сириската влада соопшти дека ќе преземе решителна акција откако 120 припадници на безбедносните сили биле убиени во северозападниот град Jisr Ал Shughur Џиср ал Шугхур во наводно заседа од вооружени лица, пишува провладиниот Ал- Ватан. Ова не може да биде потврдено затоа што стртанските новинари се избркани од Сирија.Се јавува и дека стотици жители бегале во Турција од страв од воената операција на владините сили.
Британија и Франција предложија нацрт-резолуцијата во Советот за безбедност на ОН со која се осудува репресија врз демонстрантите против режимот на претседателот Башар ал Асад. САД го подржа нацртот - но Русија и Кина посочија дека не се подготвени да го осудат на сирискиот режим.
XS
SM
MD
LG