Достапни линкови

По протестите, намалена цената на бензинот во Белорусија


Протести по автопатот во Минск
Како одговор на јавните протести, претседателот на Белорусија Александар Лукашенко денеска го укина последното зголемувањето на цените на горивото.Владата во понеделникот ја зголеми цената на еден литар бензин за околу 30 проценти, велејќи дека потегот е неопходен да се заштити домашниот пазар, по девалвација на рубљата минатиот месец. Вчера стотици возачи одржаа протест по главниот автопат во Минск за да го изразат своето незадоволство од зголемувањето на цената на бензинот.
XS
SM
MD
LG