Достапни линкови

Ромпуј-преговорите со Хрватска може да завршат наскоро


Претседателот на Европската унија Херман ван Ромпуј
Претседателот на Европската унија Херман ван Ромпуј изјави дека преговорите за пристапување на Хрватска може да завршат успешно во најблиска можна иднина.
Тој изјави дека е „доста уверен“ оти Европската комисија в петок ќе им препорача на земјите-членки на Унијата да ги завршат преговорите и да се подготват да ја поздрават Хрватска како 28-та земја членка, што се очекува да стане во 2013 година. Хрватска почна преговори за членство во ЕУ пред осум години и ќе биде втората земја од поранешна Југославија која ќе се приклучи на Унијата, по Словенија.
XS
SM
MD
LG