Достапни линкови

Иран дел од ураниумот ќе збогатува во друга постројка


Шефот на иранската агенција за нуклеарна енергија
Шефот на иранската агенција за нуклеарна енергија изјави дека дел од програмата за збогатување на ураниум ќе пренесат на друга постројка и ќе го зголемат за три пати производствениот капацитет. Шефот на агенцијата Ферејдон Абаси Давани изјави дека 20 проценти од производството ќе се префрли од Натанз во постројката во Фордо, јужно од Техеран. Тој изјави дека трансферот ќе го надгледуваат од Меѓународната агенција за атомска енергија.
XS
SM
MD
LG