Достапни линкови

Министерски состанок на НАТО за Либија


Министерот за одбрана на САД Бил Гејтс пристигнува на состанокот на НАТО во Брисел
Министрите за одбрана на НАТО денеска во Брисел ги разгледуват резултатите од двомесечната воздушна кампања врз Либија. Во минатата недела Алијансата се согласи да ги продолжи бомбардирањата за дополнителни 90 денови. Претходно во Вашингтон американскиот претседател Барак Обама изјави дека бил постигнат значаен напредок и оти било прашање на време кога либискиот лидер Моамер Гадафи ќе замине од власт. Во меѓувреме, Гадафи на аудио снимка емитувана на телевизија изјави дека останува во земјата ,,жив или мртов,,. Во текот на денов министрите за одбрана на НАТО и на Русија треба да разговарат за западните планови за ракетна одбрана во Европа.
XS
SM
MD
LG