Достапни линкови

Во Германија стивнува бактериската инфекција


Германскиот министер за здравство Даниел Бар денеска изјави дека постојат причини за надеж оти бактериската инфекција од која починаа најмалку 24 луѓе го достигнала својот врв. Иако секојдневно има нови случаи на заразени, тој посочи дека нивниот број постепено се намалува. Освен еден, сите други смртни случаи се регистрирани во Германија. Тамошните власти се уште се обидуваат да го детерминираат изворот на инфекцијата. Прозводителите на зеленчук во изминативе неколку недели загубија милиони евра откако се појавија сомневања дека заразата се пренесувала преку некои видови свеж зеленчук.
XS
SM
MD
LG