Достапни линкови

САД: Авганистан во длабока економска криза по 2014


Во новиот извештај на американскиот Конгрес се предупредува дека Авганистан би можело да се соочи со длабока економска криза откако странските сили ќе ја напуштат таа земја во 2014 година. Извештајот беше комплетиран по двегодишно проучување од страна на членови Демократската партија на претседателот Барак Обама во сенатскиот Комитет за надворешни односи. Во него се прецизира дека американските програми за стабилизација на Авгнаистан во изминативе десет години изнесувале скоро 19 милијарди долари, што е повеќе од која друга земја во светот, вклучувајќи го и Ирак.
XS
SM
MD
LG