Достапни линкови

Инцко: на БиХ треба да и се даде статус кандидат


Валентин Инцко
Босна и Херцеговина е посебен случај и затоа треба веднаш да и се даде кандидатски статус за членство во ЕУ, изјави во Сараево високиот претставник на меѓународната заедница во оваа земја Валентин Инцко, потенцирајќи дека тоа е негово лично мислење. Тоа не значи дека Босна брзо ќе стане членка на ЕУ, но на тој начин процесот на транзиција ќе може да започне веднаш, истакна Инцко. Според високиот претставник на меѓународната заедница во БиХ „тоа би ја трансформирало земјата“.
XS
SM
MD
LG