Достапни линкови

Уште еден круг за избор на градоначалник на Кишињев


Локални избори во Молдавија
Во Молдавија ќе се одржи уште еден круг од локалните избори за избор на градоначалник на главниот град, затоа што никој од кандидатите не освои повеќ од 50 проценти од гласовите. Изборната комисија соопшти дека кандидатот од комунистичката партија Игор Додон освоил 48 проценти од гласовите, а кандидатот на Европската Алијанса, Дорин Чортоака кој е градоначалник на Кишињев од 2007-та освоил 46, 5 проценти од гласовите. Следниот круг ќе се одржи на 19-ти јуни.
XS
SM
MD
LG