Достапни линкови

ОН вознемирени од случувањата на Голанската висорамнина


Нави Пилај, Комесар за човекови права на ОН
Комесарто човекови права при ОН Нави Пилај изјави дека е длабоко вознемирена од случувањата на Голанската висорамнина помеѓу Израел и Сирија. Најмалку 40 демонстранти се убиени во обидот да ја преминат границата. Пилај денеска го повика Израел, да се осигура дека нивните безбедносни сили не употребуваат прекумерна сила. Израел пак го обвини режимот на сирискиот претседател Башар ал Асад дека со тоа сака да го отргне вниманието од работите што им се случуваат во државата.
XS
SM
MD
LG