Достапни линкови

Кривична пријава за Љубе Бошковски


Љубе Бошковски
Лидерот на Обединети за Македонија Љубе Бошковски заработи кривична пријава поради сомнение дека ја злоупотребил службената положба и областувања и злоупотреба на пари за финансирање изборна кампања. Бошковски од април до јуни, во три наврати, противправно прибавил 130 илјади евра за финансирање на кампањата. Тој ги зел парите, спротивно на одредбите од Изборниот законик. Истражниот суд вчера ми одреди притвор во траење од 30 дена.
XS
SM
MD
LG