Достапни линкови

Белорусија подготвена да продава државен имот


Фирмата Беларускали
Белорусија наводно преговара за продажба на државната фирма Беларускали, пишува Вол Стрит Џурнал. Според нив фирмата која произведува една третина од светското производство на ѓубриво, би можело да вреди и до 20 милијарди долари. Потенцијални купувачи според весникот се инвеститори од Кина и Русија. Властите во Белорусија засега не коментираат. Властите во Белорусија се согласија да приватизираат државен имот за да добијат 3 милијарди долари помош од рускиот фонд за спас.
XS
SM
MD
LG