Достапни линкови

ММФ-ЕУ пред тешка одлука за Грција


1
Пред ММФ да ја додели следната транша од кредитот за Грција, европските земји треба да одлучат како ќе го покријат евентуалниот недостиг на средства за земјата, изјави претставникот на Меѓународниот монетарен фонд Боб Траа. Тој изјави дека лидерите на ЕУ имаат тешка одлука пред себе , која ќе се разгледува на Самитот на крајот на јуни. ММФ во следната транша на Грција треба да и даде 12 милијарди евра.
XS
SM
MD
LG