Достапни линкови

Српскиот претседател Тадиќ оствари средба со Ромпуј


Српскиот претседател Борис Тадиќ и претседателот на ЕС, Херман ван Ромпуј
Српскиот претседател Борис Тадиќ во Брисел оставри средба со претседателот на Европскиот совет Херман ван Ромпуј. Тие разговараа за европските перспективи на Србија, особено по апсењето и екстрадирањето на Ратко Младиќ, што беше една од клучните обврски кон Хашкиот трибунал. Според Ромпуј Србија направила храбар и многу важен потег, значаен за мирот во регионот. Тадиќ изјави дека Србија сега ќе се сконцентрира на реформите и завршување на соработката со Хаг.
XS
SM
MD
LG