Достапни линкови

Иран-облеката пречка фудбалерките да настапат на Олимпијада


Иран се надеваше дека ќе се натпреваруваат во мал фудбал на Олимпијадата која ќе се одржи во Лондон во 2012 година. Но тоа нема да им биде дозволено затоа што нивната исламска облека ги крши правилата на ФИФА. Иран се пожали дека им било забрането да играат само на неколку моменти пред да го одиграат натпреварот за кфалификациите со Јордан. Жените играат фудбал целосно облечени а на главата носат шамии. ФИФА рече дека иранските официјални лица биле темелно информирани пред натпреварот во петокот дека е забрането шамија да им го покрива вратот на фудбалеките од безбедносни причини.
XS
SM
MD
LG