Достапни линкови

Строс Кан се изјасни како невин по обвинувањата


Поранешниот шеф на Меѓународниот монетарен фонд Доминик Строс-Кан
Не сум виновен-се изјасни поранешниот шеф на Меѓународниот монетарен фонд Доминик Строс-Кан, денеска во судот во Њујорк. Против него е подигнато обвинение за сексуално малтретирање на една собарка во хотел во Њујорк. Шеесет и две годишниот Строус-Кан е обвинет за седум точки од обвинението, вклучувајќи и обид за силување. Тој си поднесе оставка на местото шеф на ММФ веднаш по неговото апсење и сега е во домашен притвор во Њујорк.
XS
SM
MD
LG