Достапни линкови

ДИК:ВМРО-ДМПНЕ освои 56 пратеници, а СДСМ 42


ВМРО-ДПМНЕ освои 56 пратеници
Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ на вчерашните предвремени парламентарни избори освои 53 пратеници, а исто така ги освои и трите пратенички места од дијаспората. СДСМ доби 42 мандати, ДУИ 15, ДПА 8 и НДП 2, објави претседателот на ДИК Борис Кондарко. На вчерашното гласање правото на глас го искориситле повеќе од 63 проценти од гласачите. Согласно Изборниот законик тече 48-часовниот рок за евентуалните приговори за вчерашното гласање, а исто така од моментот кога Кондарко ги објави првичните официјални резултати тече и рокот за приговори за нив.
XS
SM
MD
LG