Достапни линкови

Економската криза причина за поразот на Социјалистите во Португалија


Педро Пасос Куељо
Португалските гласачи ја казнија социјалистичката влада поради економската криза во земјата. На вчерашните избори централно десничарите од Социјал демократска партија добија 39, а социјалистите 28 насто од гласовите.
Нов Премиер се очекува да биде Педро Коељо, додека досегашниот Премиер Хозе Сократес си поднесе оставка и на лидерската позиција на Социјалистичката партија.
Новата влада ќе се соочи со тешка задача за штедење поврзана со пакетот помош на ММФ и ЕУ вреден 78 милијарди евра.
XS
SM
MD
LG