Достапни линкови

Бомбашки напади во Пакистан, 24 загинати


Пакистан, архивска фотографија
Најмалку 24 луѓе загинале, а повеќе од 40 се повредени во два одвоени бомбашки напади во северозападниот дел на Пакистан, соопштуваат тамошните власти. Според нив, 18 луѓе биле убиени, а повеќе од 30 повредени во експлозија на бомба која била поставена на влезот на една пекарница, а била активирана со далечински управувач. Зад нападот стојат пакистанските милитанти. Неколку часови подоцна, во друг напад, исто така во северозапарен Пакистан, во близина на Пешевар загинале шест луѓе, а 12 се повредени, кога експлодирала бомба во автобус. Нападите доаѓаат на само два дена откако во воздушни напади на НАТО, беше убиен еден од лидерите на милитантите во Пакистан, Иљас Кашмири.
XS
SM
MD
LG