Достапни линкови

Резултати од ДИК од 76% обработени податоци


Според податоците што Државната изборна комисија ги објавува на нејзината интернет страница, по обработените 2278 избирачки места, односно 75,63 проценти од вкупниот број избирачки места, на предвремените парламентарни избори води коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ со 39,08 проценти, а зад неа е СДСМ со 32,44. ДУИ има 10,9 насто, ДПА 5,58...
Се уште нема најава кога ќе се одржи првата прес-конференција на ДИК по затворањето на избирачките места во 19 часот, кога се очекува претседателот Борис Кондарко да ги соопшти првичните информации за излезноста на граѓаните и првичните неофицијални резултати од податоците што ги добива Комисијата.
XS
SM
MD
LG